Akcja Nazywam się Miliard w Dąbrowie Górniczej. 

Na całym świecie ponad połowa kobiet powyżej 15. roku życia doświadcza różnych form molestowania seksualnego – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Agencję Praw Podstawowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej 1 . Dlatego w Walentynki, 14 lutego 2018 roku, na terenie CH Pogoria odbędzie się nietypowy gest wsparcia ofiar przemocy. Mieszkańcy miasta i okolic, już po raz drugi wezmą udział w tanecznej międzynarodowej akcji One Billion Rising (Nazywam się Miliard) organizowanej przez kobiety z całego świata.

One Billion Rising (Nazywam się Miliard) to wyjątkowa akcja w formie tańca, skierowana przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Co roku na świecie do protestu przyłącza się ponad 200 krajów. Inicjatywę zapoczątkowała amerykańska pisarka, Eve Ensler. W ramach akcji, co roku w dniu 14 lutego, miliony osób na całym świecie wychodzą na ulice i place swoich miast, by propagować kampanię poprzez taniec. Skąd wziął się ten pomysł? Organizatorzy kampanii uznali, że to właśnie taniec jest elementem wspólnym dla wszystkich kobiet, a tańcząc kobiety mają pełną kontrolę nad swoim ciałem.

Solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet

Według światowych statystyk, co trzecia kobieta na świecie stanie się ofiarą przemocy. To ogromna liczba – w  populacji liczącej 7 miliardów ludzi ponad miliard kobiet i dziewcząt może doświadczyć pobicia czy gwałtu.  Według oficjalnych statystyk, każdego roku około 90 tysięcy kobiet w Polsce doświadcza przemocy domowej. To jednak dane obejmujące tylko te osoby, które zgłosiły zdarzenie. W rzeczywistości liczba Polek dotkniętych przemocą domową może sięgać nawet 800 tysięcy. Warto pamiętać, że przemoc domowa to nie tylko nękanie fizyczne i że oficjalne statystyki UE dotyczą tylko zdarzeń zgłoszonych na Policję 3.

Celem polskiej odsłony akcji noszącej nazwę Nazywam się Miliard jest okazanie solidarności i wsparcia dla wszystkich kobiet w naszym kraju i na świecie, które doświadczają przemocy.  Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55 proc. kobiet powyżej 15. roku życia – od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie 2.
W tym z fizycznymi formami molestowania seksualnego, takimi jak niechciany dotyk, przytulanie, całowanie zetknęło się 29 proc. kobiet powyżej 15. roku życia. Z werbalnymi formami molestowania – żartami i komentarzami z podtekstem seksualnym styczność miało 24 proc. kobiet, a 11 proc. kobiet przeżyło niewerbalne formy molestowania (w tym cybermolestowania), takie jak niechciane, obraźliwe, seksualnie jednoznaczne e-maile lub SMS-y. Skala problemu jest, więc ogromna.

Temat przemocy jest niejednokrotnie zamiatany pod dywan. Tańcząc chcemy nagłośnić ten problem i pokazać maltretowanym kobietom, że nie są same. Chcemy zamanifestować solidarność z tymi kobietami, dodać im odwagi i zachęcić do tego, by mówiły głośno o problemie przemocy i nie bały się poprosić o pomoc. Poprzez lokalną, dąbrowską inicjatywę, chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni na przemoc niezależnie od tego, kogo dotyka. Tegoroczna odsłona i współpraca z CH Pogoria sprawi, że o akcji dowie się więcej ludzi, którzy zwrócą uwagę na problem przemocy – a w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej  – komentuje p. Ewelina Madej, koordynująca przebieg kampanii  w Dąbrowie Górniczej.

Nazywam się miliard 2018 –manifest na terenie CH Pogoria

W geście solidarności z maltretowanymi kobietami, w środę 14 lutego 2018r. o godzinie 16.00 na terenie CH Pogoria zostanie wykonany specjalny układ taneczny – taki sam, jak we wszystkich miejscowościach, które włączyły się w akcję na całym świecie. Organizatorzy akcji oraz dyrekcja galerii Pogoria zachęcają do wzięcia udziału w nauce tegorocznej choreografii. To nic trudnego. Układu może się nauczyć każdy, kto przyjdzie na otwarte spotkania, które odbędą się w poniedziałki: 15, 22 i 29 stycznia  oraz 5 i 12 lutego 2018 roku, o godz. 18.00 w Villa Moda  (Dąbrowa Górnicza ulica Kościuszki 48).

Kroki taneczne można opanować też samodzielnie, korzystając z materiałów instruktażowych, dostępnych na stronie www akcji. Taniec przygotowany jest również  w układzie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a tekst przetłumaczony jest na język migowy. Materiały do tańca oraz adresy miejsc nauki choreografii można znaleźć klikając w podany link.: http://nazywamsiemiliardd.wixsite.com/dg2017/events lub na profilu facebookowym: www.facebook.com/obr2018

Cała Polska zatańczy przeciwko przemocy

Akcja One Billion Rising/ „Nazywam się Miliard” odbędzie się równocześnie w wielu miastach Polski, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Warszawie i Rudzie Śląskiej.
W Polsce flash mob „Nazywam się Miliard” organizuje blisko 60 miast. W tym roku akcja „Nazywam się Miliard – Dąbrowa Górnicza” odbywa się pod Patronatem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.