Centrum Handlowe Pogoria to najchętniej odwiedzane miejsce na mapie Dąbrowy Górniczej. Dzięki gruntownej rewitalizacji terenów postindustrialnych oraz powstaniu obiektu o lekkiej i nowoczesnej architekturze, miasto i jego mieszkańcy zyskali obiekt, który obecnie pełni funkcję nie tylko handlowego, ale też kulturalnego i towarzyskiego centrum Dąbrowy Górniczej. To naturalne miejsce zakupów, spotkań i spędzania wolnego czasu. Pogoria jest wysoko ceniona za harmonijną integrację z otoczeniem, w tym głównym dąbrowskim deptakiem – ulicą 3 Maja – oraz sąsiadującym parkiem miejskim. Charakterystyczna kładka, okrągły plac z fontanną i wygodnymi miejscami do siedzenia, współtworzą otwartą i przyjazną przestrzeń publiczną.
Dzięki świetnej lokalizacji, Pogoria jest łatwo dostępna zarówno dla klientów zmotoryzowanych, jak i korzystających z transportu publicznego. Łączna powierzchnia handlowa CH Pogoria wynosi 37 751 m2. W obiekcie znajduje się około 90 sklepów i punktów usługowych zlokalizowanych na dwóch poziomach, wzdłuż przestronnych, jasnych pasaży. Oprócz najpopularniejszych marek odzieżowych, do dyspozycji klientów Pogorii są również salony obuwnicze, drogerie, sklepy ze sprzętem RTV i AGD oraz artykułami wyposażenia wnętrz. Dostępne na miejscu kawiarnie i restauracje sprzyjają spotkaniom towarzyskim i biznesowym. W Pogorii mieści się też hipermarket Auchan oraz pięciosalowe kino Helios. Obok budynku galerii handlowej znajduje się również market wyposażenia wnętrz OBI.
Regulamin obiektu CH Pogoria
Dbałość o środowisko naturalne oraz rosnąca świadomość najemców i klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju, sprawiają, że Centrum Handlowe Pogoria w coraz większym stopniu stawia na rozwiązania proekologiczne. Centrum jest zarządzane w sposób, który umożliwia ograniczenie zużycia zasobów naturalnych (przede wszystkim wody i energii), zmniejszenie ilości produkowanych odpadów oraz ich właściwy recykling. Od 2012 roku CH Pogoria korzysta wyłącznie z energii odnawialnej, która pochodzi z farm wiatrowych na Suwalszczyźnie.
Ponadto, wszystkie środki czystości stosowane w centrum są biodegradalne. W Pogorii udoskonalono też system ograniczający zużycie wody, a także wymieniono zwykłe żarówki na oświetlenie LED-owe. CH Pogoria – powstałe na terenach postindustrialnych – przyczyniło się do zrewitalizowania znacznego obszaru Dąbrowy Górniczej i przywrócenia go lokalnej społeczności. Do obiektu bez problemu można dotrzeć komunikacją publiczną. Odpowiednia infrastruktura zachęca najemców i klientów do korzystania z alternatywnych środków transportu oraz miejsc postojowych dla rowerów. Dodatkowo, ważnym elementem Pogorii są także sąsiadujące z nią tereny zielone. Centrum handlowe Pogoria otrzymało międzynarodowy certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie „Bardzo dobry” w kategoriach „Budynek” oraz „Zarządzanie obiektem” –uzyskując odpowiednio wynik 74 proc. i 70 proc. Metoda oceny jakości procesu inwestycyjnego BREEAM została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment) i jest obecnie najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem stosowanym w Europie. W certyfikaji Pogorii wysoko oceniono m.in. efektywne zarządzanie budynkiem oraz zastosowanie rozwiązań umożliwiających znaczną oszczędność energii elektrycznej i wody, obniżających emisję CO2 oraz usprawniających gospodarkę odpadami. Eksperci BREEAM docenili również działalność CH Pogoria w zakresie promocji zachowań proekologicznych oraz dbałości o najwyższy standard utrzymania obiektu i jego otoczenia.
• Rewitalizacja znacznego obszaru miasta
• Zarządzanie z myślą o środowisku naturalnym
• 100% energia odnawialna z farm wiatrowych
• Oświetlenie LED-owe
• Recykling
• Bliskość komunikacji publicznej i terenów zielonych