Piłsudski w kinie Helios

Odwiedź nasze kino w Dąbrowie Górniczej zobacz film “Piłsudski” i zapoznaj się historią Józefa Piłsudskiego z Zagłębiem Dąbrowskim!

Dąbrowskie wątki biografii Józefa Piłsudskiego.

Region Zagłębia Dąbrowskiego stał się na przełomie XIX i XX wieku jednym z najważniejszych obszarów przemysłowych na ziemiach polskich. Zagłębiacy, a w tym mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, żyjący pod zaborem rosyjskim, stali się obiektem zainteresowania działaczy ówczesnych partii politycznych. Jedną z nich był Polska Partia Socjalistyczna, w której działał Józef Piłsudski.

Swoje zainteresowanie naszym miastem wyraził Piłsudski już w 1897 roku, kiedy to w grudniowym numerze pisma „Robotnik” wydrukował artykuł pt. „Wobec mordu w Dąbrowie”. Opisał w nim wydarzenia z września tego roku, w wyniku których zginęło 5 robotników huty „Bankowej”, zastrzelonych przez wojsko rosyjskie.

W Dąbrowie Górniczej znalazł Piłsudski wielu oddanych współpracowników, szczególnie pośród wychowanków „Sztygarki”. Byli to m.in. Tytus Filipowicz Józef Mirecki.

Po więcej faktów zapraszamy do holu kina, gdzie czeka wspaniała ekspozycja historyczna przygotowana przez Muzeum Miejskie Sztygarka. Będziecie mogli zobaczyć m.in. pocztówkę legionową ze zdjęciem Józefa Piłsudskiego, karabin Mannlicher Mauser 1894, czapkę legionową typu Maciejówka, monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z 1935 roku. Nie może Was zabraknąć, czekamy i do zobaczenia!